جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اروند رهگستران پویا   >   خدمات   >  حفاری معدن

حفاری معادن | حفر معدن

حفاری معدن چیست و چه متد هایی دارد ؟

حفاری معدن یکی از مهمترین فعالیتی صنعت است که برای استخراج مواد عالی و معدنی چون : طلا، مس، سرب، روی ، آلمینیوم ، آهن و سنگ های قیمتی در صنعت استفاده می شود .

حفاری معدن که یک فرایند کامل و پیچیده رو دارد با ایجاد سوراخ های عمیق در زمین پروسه استخراج و حمل مواد معدنی به کارگاه های معدن فراهم می کند .

برای حفاری معدن روش های مختلفی وجود دارد که با شناسایی نوع خاک و یا سنگ سطح زمین و شناسایی میزان عمق مورد نیاز برای حفاری ، از روش های زیر استفاده می شود :

حفر چاه ، چاله یا چاهک ، گمانه و ترانشه از روش های حفاری معدن می باشند

این روش های سنتی و قدیمی حفاری معدن بوده است که صد در صد دستی انجام می شود .

در حفاری با روش ترانشه یک دستگاه بیل مکانیکی به حفاری تا عمق 5 متر و عرض 60 تا 100 سانتی متر در سطح زمین پرداخت  

انواع حفاری معدن

  • متد مغزه گیری
  • متد سوراخ عمیق
  • متد  مته بادی
  • متد چرخشی
  • متد  خندقی
  • متد  سطحی
  • متد کوپراد
حفاری معادن | حفر معدن
جدول متدهای معدن

انواع تجهیزات معدن برای حفاری :

برای حفاری معدن به تجهیزاتی نیازمندیم که سرعت حفاری و عمق حفاری رو کنترل و استخراج رو برای ما انجام دهند . 

دستگاه حفاری : دریل واگن – دستگاه داسول -دستگاه سبک ارس – دستگاه کرگیری – دستگاه بور.

متدهای حفاری معدن و

در حفاری معدن مغزه گیری نوعی نمونه برداریست که با کمک دستگاه های چرخشی ، نمونه ای استوانه ای شکا در ابعاد مختلف تهیه می شود و در جعبه مخصوص اروند برای آزمایش بردع می شود . مته هایی در روش مغزه گیری به صورت گرد برش می دهند . نمونه آن به شکل سیلندری شکل هستند و مغزه یا کر نامیده می شوند .

در زیر ما روشهایی را که نت پیشگیرانه منجر به کاهش هزینه‌های عملیاتی می‌شوند را برایتان آورده ایم.

  • تکنسین‌های نت نقاط ضعف احتمالی منجر به خرابی را قبل از وقوع پیدا می‌کنند
  • درخواست کارهای تعمیراتی پیشگیرانه نسبتا دارای پیچیدگی کمتری هستند که هزینه انجام آنها کمتر است
  • در این روش یک تیم کوچک‌تر از تکنسین های نت می توانند طیف وسیع تری از وظایف را مدیریت کنند
  • شرکت شما از مزایای نرم افزار نت پیشگیرانه برخوردار می‌شوند. این سیستم ها می توانند چک لیست های تعمیر و نگهداری منظم را ارائه دهند و به هماهنگی تلاش‌های تعمیر و نگهداری در سطح شرکت کمک کنند.

مته با لوله های توخالی و از جنس آلمینیوم است که مته به صورت دورانی و با سرعت بالا حفاری معدن را انجام می دهد . این حرکت دورانی باعث خرد شدن سنگ می شود . برای استخراج مواد خرد شده با روش چرخشی نیاز به گل حفاری داریم تا مواد استخراج شده رو خارج کنیم .

در روش چرخشی حفاری معدن می توانیم اعماق زیاد و به صورت قائم حفاری کنیم . عملکرد این نوع حفاری بسیار مطلوب است ولی هزینه تجهیزات بسیار بالایی دارد .

در این روشاز یک دستگاه بزرگ حفاری معدن استفاده می شود که باتوجه به نوع زمین و معدن ، از بورینگ ها، تیغه های برشی ، لوله های فولادی استفاده می شود . ابتدا تیغه های برشی سطح زمین را برش می دهند و با استفاده از بورینگ سوراخ هایی به عمق زمین حفر می شود . این نوع حفاری با عمق زیاد برای مواردی جون : طلا، نقره، مس و... استفاده می شود .

این روش در حفاری معدن ، تجهیزات روی سطح آب دریا قرار می گیرد که بتوان مته ها رو به اعماق دریاها و اقیانوس ها فرستاده و عملیات استخرج را انجام دهیم. این روش مناسب استخراج نفت و گاز طبیعی است .

در این روش با استفاده از حفاری خندقی ، زمین در عمق کم حفر می شود . این روش حفاری معدن مناسب برای مس ، آهن ، کروم و... است

بهترین روش حفاری معدن روش کوپراد است ، درست است که خرید دستگاه ها و تجهیزات کمی گرانتر از روش های دیگر حفاری است اما ارزش هزینه کردن رو دارد .  چرا ؟ چون طول عمر بالا ، سرعت حفاری بیشتر و کمترین میزان انحراف را دارد .

در داخل دستگاه های مبتنی بر کوپراد یم استرینگ و راد مرکزی وجود دارد که وظیفه این دو قطعهد کنترل انحراف و سرعت حفاری است .

حفاری معادن | حفر معدن

سخن پایانی اروند

در اروند رهگستران پویا ما به شما در تجهیز کردن معدن برای حفاری دقیق تر کمک می کنیم . ما با توجه به دستگاه های شما تامین قطعات رو انجام می دهیم و همچنین  در صورت استهلاک دستگاه ها یا فرسودگی ، ما با اورهال و بازسازی اون دستگاه هزینه های شما رو کاهش می دهیم و دستگاه شما با کیفیت بالا بازسازی می کنیم که در امور حفاری و استخراج دوباره بتوانند مورد استفاده قرار بگیرند .