جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
علم نگهداری و تعمیرات در شرکت اروند

خدمات مدیریت و اجرای نت

Blue Line 1.3 اورهال و بازسازی ماشین‌آلات راهسازی و معدنی، معدن هوشمند

اروند با ارائه خدمات «مدیریت نگهداری و تعمیر» برای مجموعه شما، می تواند موجب «کاهش هزینه های تعمیراتی»، «تشخیص زودهنگام علائم خرابی ها»، «کاهش زمان توقف ماشین آلات»، «دستور کار اضطراری کمتر» و «افزایش عمر تجهیزات» شود.

همچنین، اروند خدمات «اجرای نگهداری و تعمیر» شما را نیز علاوه بر بحث مدیریت یا بطور جداگانه می تواند به عهده بگیرد.

به روز رسانی و استفاده از نرم افزار نت مربوطه (CMMS/EAM) به انتخاب مشتری نیز جزو خدمات ماست و می توانیم از ابتدا با ایجاد زیرساخت مربوطه نرم افزار را نیز برای شما آماده کنیم یا نرم افزار موجود شما را با اطلاعات نت به روز رسانی کنیم و مورد استفاده قرار دهیم.

استفاده از روش‌ها و استانداردهای روز دنیا توسط اروند برای شما انجام خواهد شد. در صورتی که مایل به شروع با هزینه پایین تر هستید می توانیم برای شما از «نت پیشگیرانه» استفاده کنیم. نت پیشگیرانه حدود پانزده درصد صرفه جویی در هزینه نگهداری و تعمیر نیز می تواند برای شما به ارمغان بیاورد. از طرف دیگر پیاده سازی RCM («نت مبتنی بر قابلیت اطمینان»، حتی RCM3 که «نت مبتنی بر قابلیت اطمینان و ریسک» است) در ابتدا ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد ولی صرفه جویی در نگهداری و تعمیر را می تواند به بیست الی هفتاد درصد برساند و گزینه بهتری در بلند مدت است.

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (نت پیشگیرانه)

Blue Line 1.3 اورهال و بازسازی ماشین‌آلات راهسازی و معدنی، معدن هوشمند

در ساده‌ترین شکل ممکن شما می‌توانید از دستگاهها خود آن اندازه استفاده کنید تا خراب شوند. سپس آن‌ها را تعمیر کرده و مجددا مورد استفاده قرار دهید. این اقدام رویکردی واکنشی به خرابی دستگاهها است. اما از طرفی شما می‌توانید پیش‌گیرانه عمل کنید. یعنی اقداماتی در جهت پیشگیری از وقوع خرابی انجام دهید. ساده ترین این اقدامات این است که در بازه‌های زمانی ثابت و یا بعد از آنکه دستگاه مقدار مشخصی کار کرد، فعالیت‌هایی پیشگیرانه بر روی آن انجام دهید. در این صورت شما از تاکتیک نت پیشگیرانه استفاده کرده‌اید. بنابراین نت پیشگیرانه (preventive maintenance) به بیانی ساده اقدامی پیش‌کنشی و مبتنی بر میزان استفاده از دستگاهها (use-based) است که طی آن در فواصل زمانی منظم (مثلا ماهی یک بار) یا بعد از مقدار مشخصی کارکرد (مثلا هر هزار کیلومتر) اقدام نگهداری خاصی را روی دستگاه اعمال می‌کنیم. این اقدامات می‌تواند شامل فعالیت‌هایی چون انجام بازرسی‌ها، نظافت، روان‌کاری، تنظیمات جزئی، تعمیر و یا تعویض قطعه‌ای خاص و سایر فعالیت‌های پیش‌اقدام باشد.

بنابراین نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه شامل دو قسم تعويض پيشگيرانه و تعمير پيشگيرانه است. تعمیر پیشگیرانه اقدامی تعمیراتی یا اصلاحی است که در فواصل زمانی ثابت و فارغ از وضعیت دستگاه در آن زمان انجام می‌شود. تعویض پیشگیرانه عموما کمتر از دیگر تاکتیک‌های نت پیشگیرانه مقرون‌به‌صرفه است و زمانی از آن استفاده می‌شود که تعمیر قطعه غیرممکن یا بی فایده باشد. مانند تعویض قطعاتی نظیر اجزای فیلترها و اورینگ‌ها و…

نگهداری و تعمیر پیشگیرانه در چه مواردی توجیه فنی دارد؟

Blue Line 1.3 اورهال و بازسازی ماشین‌آلات راهسازی و معدنی، معدن هوشمند

آنچه که مشخص است این است که نت پیشگیرانه بدون در نظر گرفتن شرایط و سلامت دستگاه اعمال می‌شود. بنابراین باید این اطمینان وجود داشته باشد که انجام آن در زمان تعیین شده از نظر فنی توجیه‌پذیر بوده و خاصیت بازدارندگی لازم را دارد. برای آنکه نت پیشگیرانه بر روی یک قطعه توجیه فنی داشته باشد لازم است از دو چیز مطمئن بود:

اول آنکه قطعه دارای عمر مفید مشخص و معینی باشد. به بیان ساده‌تر از نظر زمانی در یک نقطه معین احتمال خرابی قطعه آنقدر افزایش پیدا کند که ریسک عدم تعمیر یا عدم تعویض آن بالا برود. بنابراین لازمه توجیه فنی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه این است که از نظر زمانی یا از نظر میزان استفاده از دستگاه نقطه‌ای وجود داشته باشد که در آن نرخ خرابی قطعه مورد نظر افزایش می‌یابد. تعداد اقدامات و فواصل زمانی امور نگهداری بر اساس این که عمر مفید مورد انتظار از دستگاه چقدر است تعیین می‌شوند. این فواصل بر اساس عمری تعیین می‌شود که طی آن خستگی، فرسایش و خوردگی از حد تحمل قطعه فراتر می‌رود.

دوم آنکه مهم است اکثر قطعات تا پایان عمر تعیین شده دوام بیاورند. برای خرابی‌هایی با ریسک ایمنی و زیست محیطی بالا تمامی قطعات باید تا پایان عمر مفید خود دوام بیاورند و درنهایت انجام نت پیشگیرانه است که وضعیت داراییهای فیزیکی را حفظ می کند. برای مثال اگر دستگاه تعمیر شود یا قطعه‌ای از آن تعویض شود دستگاه سلامت کامل خود را به دست می‌آورد.

مزایای نت پیشگیرانه برای سازمان شما چیست؟ ​

بسته به نوع دستگاه و ماشین آلات فعال در شرکت شما هزینه های تعمیر خرابی ها می‌تواند یکی از دغدغه های صاحبان صنایع باشد. یک برنامه نگهداری پیشگیرانه می تواند با از بین بردن هر گونه احتمال خرابی یا خرابی عمده به رفع این مشکل کمک کند.

در زیر ما روشهایی را که نت پیشگیرانه منجر به کاهش هزینه‌های عملیاتی می‌شوند را برایتان آورده ایم.

 

  • تکنسین‌های نت نقاط ضعف احتمالی منجر به خرابی را قبل از وقوع پیدا می‌کنند
  • درخواست کارهای تعمیراتی پیشگیرانه نسبتا دارای پیچیدگی کمتری هستند که هزینه انجام آنها کمتر است
  • در این روش یک تیم کوچک‌تر از تکنسین های نت می توانند طیف وسیع تری از وظایف را مدیریت کنند
  • شرکت شما از مزایای نرم افزار نت پیشگیرانه برخوردار می‌شوند. این سیستم ها می توانند چک لیست های تعمیر و نگهداری منظم را ارائه دهند و به هماهنگی تلاش‌های تعمیر و نگهداری در سطح شرکت کمک کنند.

جداسازی قطعات و مشاهده کامل دستگاها و تاسیسات، یکی از فعالیت‌های اساسی نگهداری پیشگیرانه است که این عمل برای آشکار کردن برخی از ایرادات مبهم که با تشخیص سطحی شناسایی نمی شوند، مفید است.

ماشين آلات در حال کار بايد به طور جزئي از خط خارج شوند تا مراحل نگهداري انجام شود. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه تقریباً همیشه سریعتر و کمتر از سایر اشکال تعمیر و نگهداری است.

 

برخی از مزایای نگهداری پیشگیرانه برای کاهش زمان خرابی عبارتند از:

 

  • کاهش نیاز به ماشین آلات جایگزین
  • تعمیرات سریعتر به دلیل پروتکل های نگهداری پیشگیرانه سفارشی شده
  • قابلیت اطمینان پایدار دستگاها از خرابی در آینده جلوگیری می کند
  • خرابی های خط تولید و اختلال در عملکرد را از بین می برد
  • به شرکت اجازه می دهد تا با حداقل ورودی فنی به اهداف تولید دست یابد
  • به طور کلی، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه معمولاً به مدیران اجازه می‌دهد تا تولید را با رویه‌های تعمیر و نگهداری اولیه به جای روش‌های پیچیده‌تر و زمان‌برتر اجرا کنند

تعمیر و نگهداری اضطراری گران‌ترین  شکل تعمیر و نگهداری برای شرکت‌هایی است که دستگاهای تولیدی با ارزش بالا را دارند

بنابراین یک برنامه نت برنامه ریزی شده جامع می‌تواند برنامه تعمیرات اضطراری را به حداقل برساند.

هر قطعه از دستگاهها دارای طول عمر مشخصی است که پس از آن به درجات مختلفی از تعمیر یا تعویض نیاز دارد (سیستم های از کار افتاده تا خرابی).

شرکت ها معمولاً پس از در نظر گرفتن مدت زمان کارکرد و میزان تولید به موقع، چنین دستگاهایی را تهیه می کنند. در حالی که آن‌ها قبلاً هزینه های تعمیر یا جایگزینی را در نظر می گیرند، اگر اقدامات تعمیر و نگهداری بتواند عمر دستگاها را طولانی تر کند، بسیار سودمند خواهد بود .

این دقیقاً همان کاری است که ما در واحد  نت اروند رهگستران پویا برای شما انجام می دهیم.